Wysunięte dowództwo V Korpusu USA rozpoczyna działalność w Polsce

W piątek, 20 listopada, o godz. 12.00 w Poznaniu, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie uczestniczył w uroczystej inauguracji działalności wysuniętego dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. W uroczystości weźmie udział Ambasador USA Georgette Mosbacher oraz zastępca dowódcy V. Korpusu gen. dyw. Terrence J. McKenrick.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.
Wysunięte dowództwo V Korpusu USA rozpoczyna działalność w Polsce
Foto: Pixabay.com

Planujemy wystąpienie szefa MON.

Zapraszamy do udziału przedstawicieli mediów. Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Obowiązują maseczki oraz zasady sanitarne.

Zgłoszenia akredytacyjne (zawierające: imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej, numer telefonu kontaktowego, adres mailowy) przyjmowane są pod adresem e-mail: marcinek.szubert@gmail.com w terminie do 19 listopada (czwartek) do godz. 18.00. Wejście przedstawicieli mediów do 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w godz. 11.15-11.45. Wjazd wozów transmisyjnych w godz. 10.00-10.30 od ul. Marcelińskiej.

Informacji dotyczących obsługi medialnej udziela ppor. Marcin Szubert, 14. WOG, tel. 503 004 907. Szczegółowych informacji dot. udziału szefa MON udziela kpt. Michał Tomczyk, Centrum Operacyjne MON, tel. 727 016 083.

Wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce ( V Corps Headquarters Fwd), będzie jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Oznacza to, że właśnie z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w całej Europie. Dowództwo będzie też odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realne zwiększenie interoperacyjności naszych wojsk. Proces formowania Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu rozpoczął się w październiku br. Pierwsza grupa personelu przybyła już do Polski, a sformowanie dowództwa i osiąganie gotowości operacyjnej będzie następować stopniowo - w okresie kilkunastu miesięcy. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji.

Rozpoczęcie funkcjonowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wysuniętego dowództwa V. Korpusu jest efektem dotychczasowych dążeń do zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Mariusz Błaszczak, szef MON 15 sierpnia br. podpisał z sekretarzem stanu USA M. Pompeo umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement).Umowa umożliwiła dalsze pogłębianie współpracy wojskowej, w tym zwiększenie obecności żołnierzy USA w Polsce. Polska w ramach umowy zobligowała się do zapewnienia infrastruktury, która w przypadku zagrożenia będzie mogła przyjąć do 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Ustalono również zmianę formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce, z rotacyjnej na trwałą oraz wzrost liczby żołnierzy USA o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys. Sfinalizowanie tej umowy to efekt procesu i wynik kilkudziesięciu spotkań szefa MON w Waszyngtonie, począwszy od 2018 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

krz/ par/


Źródło: WIRTUALNEMEDIA.INFO