MKiDN: w tym miesiącu ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych

Zgodnie z informacją zamieszczoną 22 października na stronie MKiDN, jeszcze w grudniu ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.
MKiDN: w tym miesiącu ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych
Foto: Pixabay.com

Projekt ustawy powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyniku trwającej od 2017 roku i zainicjowanej również przez MKIDN debaty środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne (stowarzyszenia artystyczne, związki twórcze, instytucje kultury itp.).

Wprowadzenie ustawy jest jednym z priorytetów obecnego rządu i zobowiązaniem wyrażonym w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (str. 197-199), które jest obecnie realizowane.

Projekt jest systemową regulacją, która cywilizuje warunki bytowe twórców, aby zbliżyć je do rozwiązań od dawna obowiązujących w krajach europejskich. Ustawa m.in. tworzy fundusz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla artystów oraz określa źródła finansowania tego funduszu (głównym źródłem są środki pozabudżetowe z tzw. opłaty reprograficznej, przy gwarancji budżetu państwa).

Projekt ustawy jest od dawna oczekiwany przez artystów. Jej właściwe przygotowanie wymagało przeprowadzenia szerokiej debaty z całym środowiskiem artystycznym – temu służyły odbywające się w latach 2017 – 2019 spotkania Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, w których w panelach konferencyjnych wystąpiło ponad 300 osób reprezentujących ponad 230 podmiotów organizacyjnych.

Robocze konsultacje oraz opracowanie Oceny Skutków Regulacji zostały już zakończone, w związku z tym ustawa jeszcze w tym roku trafi do wykazu prac rządu i zostanie skierowana do konsultacji społecznych.

kom/ ksi/ aszw/


Źródło: WIRTUALNEMEDIA.INFO