Kto może zarejestrować firmę w Anglii?

Wysoka kwota wolna od podatku, brak obowiązku płacenia ZUS, o wiele mniej formalności i jednocześnie możliwość prowadzenia biznesu z Polski - oto korzyści z założenia firmy w UK. Jednak kto może zarejestrować firmę w Anglii?

Kto może zarejestrować firmę w Anglii?
Foto: Materiały prasoweNa początek mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - nie musisz mieszkać w UK, żeby zarejestrować firmę w Anglii. Zacznijmy od wyjaśnienia podstaw.

Założyć firmę w Anglii może niemal każdy. Jednak atrakcyjność takiego rozwiązania zależy m.in. od tego jakiego rodzaju biznes prowadzisz oraz czy masz status osoby osiedlonej na stałe lub tymczasowo (czyli status rezydenta sprzed Brexitu).

Takiego statusu potrzebujesz, żeby działać w formule:

  • samozatrudnienia (self-employed),
  • spółki partnerskiej (Partnership),
  • spółki Limited Liability Partnership (LLP),
  • spółki akcyjnej Public Limited Company (PLC).

Nie potrzebujesz statusu osoby osiedlonej na stałe lub tymczasowo jeśli chcesz zarejestrować spółkę LTD. Z tego względu spółki Limited Company cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które nie mieszkają w Anglii. Popularności spółek Limited nie zachwiało nawet wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Kto może zarejestrować firmę w Anglii - LTD?

To propozycja korzystna dla przedsiębiorców, którzy:

  • nie mają zakładu (czy biura) na terenie Polski (wyjątek to magazyn wysyłkowy),
  • nie prowadzą biznesu reglamentowanego czyli wymagającego koncesji, zezwoleń i wpisów do rejestrów (takim jest np. prowadzenie apteki czy praktyki lekarskiej),
  • nie zatrudniają w Polsce pracowników na umowę o pracę/umowę zlecenie (umowa o dzieło jest już dopuszczalna, podobnie wystawienie faktury B2B).

Łatwo zauważysz, że z formuły spółki Limited skorzystają osoby, które mogą wykonywać swoją pracę zdalnie, m.in. programiści, architekci, graficy, osoby prowadzące biznes e-commerce (handel w sieci), projektanci, konsultanci, copywriterzy, właściciele agencji reklamowych. To tylko kilka przykładów, lista jest oczywiście dłuższa.

Z drugiej strony do wyjątków należą działalności, w których wymagana jest stacjonarna placówka na terenie Polski (wtedy istnieje konieczność rozliczania się z polskim urzędem skarbowym).

Spółkę LTD zarejestrujesz w UK, ale biznes poprowadzisz z Polski. To możliwe dzięki Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią.

Spółka LTD - kto skorzysta najbardziej?

Przedsiębiorcy o stosunkowo niskich, ale też i wyższych dochodach. W Anglii podatek dochodowy dla spółki LTD wynosi 19 proc., a kwota wolna od podatku to 12 500 funtów (ponad 66 tys. złotych rocznie). Szczegóły (i wyjątki od zasad!) przedstawi Ci profesjonalny doradca.

Kolejny atut: choć faktycznie prowadzisz działalność z Polski, to nie będziesz musiał odprowadzać składek ZUS!

Firmę w Anglii - w formule spółki Limited - mogą zatem zarejestrować osoby, które chcą optymalizować koszty prowadzonego biznesu i podlegać brytyjskiemu prawu podatkowemu.

Do tego trzeba dodać proste przepisy podatkowe, które są miłą odmianą dla przedsiębiorców nękanych przez biurokrację.

Firmę może zarejestrować nawet jedna osoba - wtedy będzie jedynym udziałowcem w spółce.

Jeśli chcesz założyć spółkę Limited, musisz dopełnić formalności. Możesz działać na własną rękę lub skorzystać z pomocy specjalistów. Sprawne założenie firmy zajmie dobę lub dwie. Należy m.in.:

  • określić kapitał założycielski,
  • posiadać adres rejestracyjny na terenie Wielkiej Brytanii (może go udostępnić np. Kancelaria TaxAngels),
  • wyznaczyć dyrektora (odpowiednik prezesa w spółce z o.o.).