Bank Pekao współorganizował pierwszą w Polsce emisję zielonych obligacji przez samorząd

Bank Pekao jest współorganizatorem emisji obligacji samorządowych miasta Łódź na kwotę 418 mln zł, z której 50 mln zł to zielone obligacje. Jest to pierwsza w Polsce emisja zielonych obligacji przez samorząd. Środki z niej trafią na finansowanie projektów związanych z niskoemisyjnym transportem miejskim oraz oczyszczaniem ścieków.

Bank Pekao współorganizował pierwszą w Polsce emisję zielonych obligacji przez samorząd
Foto: Pixabay.comW poniedziałek, 5 lipca, w Łodzi została podpisana między miastem Łódź a Bankiem Pekao i DNB Bank Polska – współorganizatorami emisji – umowa w tej sprawie.

„Zgodnie z naszą strategią biznesową i strategią ESG konsekwentnie będziemy zwiększać udział w naszym portfolio projektów, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zwiększają komfort życia mieszkańców Polski. Ważna będzie tutaj również rola inwestycji samorządowych. Dlatego cieszę się, że kolejny raz możemy być pionierem i jako pierwsi w Polsce organizujemy emisję zielonych obligacji dla samorządu” - mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

„Gratulacje dla miasta Łodzi za odkrywanie zielonych horyzontów i rozwijanie rynku kapitałowego. Obok pierwszego w Polsce projektu obligacji przychodowych (revenue bonds) w sektorze komunikacji miejskiej – Łódzki Tramwaj Regionalny (gdzie Pekao był również organizatorem emisji), miasto sięga po raz kolejny po pionierską formułę finansowania – tym razem samorządowe green bonds. Ta emisja otwiera nową drogę dla wszystkich samorządów i podkreśla wagę zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju naszych miast. Doceniają to inwestorzy, którzy traktują inwestycje w bezpieczne, zielone aktywa samorządowe jako swój wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi” – dodaje Agnieszka Pietkun, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego w Banku Pekao S.A.

Bank Pekao jest liderem finansowania projektów sektora publicznego. W ciągu ostatnich 11 lat łączna wartość podpisanych przez Pekao umów finansowania największych projektów sektora publicznego przekroczyła 44 mld zł, z czego znaczna część to finansowanie projektów samorządowych – np. infrastruktura komunalna (8,1 mld zł) czy transport publiczny (5,6 mld zł).